Piwo trapistów, International Trappist Association - poznaj je!
Na dzień dzisiejszy trzynaście klasztorów na świecie (5 w Belgii, 2 w Holandii oraz po jednym w Austrii oraz Włoszech, Anglii, Francji, Hiszpanii i USA) produkuje piwo trapistów, uznawane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Trapistów (International Trappist Association) przy czym etykieta Authentic Trappist Product przypisana jest piwom dwunastu browarów. W styczniu 2021 roku Achel utracił ją z uwagi na to, że w tamtejszym opactwie nie ma już mnichów.
Austriacki browar klasztorny znajdujący się na terenie opactwa Stift Engelszell otrzymał akredytację trapistów w 2012 roku. Opactwo położone jest w pobliżu Engelhartszell an der Donau a jego początki sięgają 1293roku.
Klasztor Engelszell słynie z produkcji likierów, sera, a od niedawna także piwa klasztornego.
STIFT ENGELSZELL „BENNO” to austriacka interpretacja belgijskiego dubbla. Piwo ma ciemnobursztynową barwę z delikatnym zmętnieniem. W aromacie wyczuwalne są nuty banana, śliwek i rodzynek. W smaku można wyczuć suszone owoce oraz akcenty chlebowe i karmel.
Abbazia delle Tre Fontane to opactwo położone w południowej części Rzymu. Znani z produkcji, olejków, ekstraktów i likierów eukaliptusowych od maja 2015 roku jako jedyni we Włoszech mogą pochwalić się logo Międzynarodowego Stowarzyszenia Trapistów („Authentic Trappist Product”) na etykiecie swojego piwa.
TRE FONTANE TRIPEL to pierwsze włoskie piwo trapistów. Stylowo jest inspirowane belgijskimi triplami, ale ma unikalną cechę, jaką jest użycie eukaliptusa do aromatyzowania.
Piwo ma delikatnie zmętnioną złocistą barwę, słodkawy owocowy aromat podbity pikantnymi ziołowymi nutami mięty i eukaliptusa. Słodycz równoważona jest przez chmielową goryczkę. Wysokie nagazowanie daje wytrawny finisz na podniebieniu.
W dniu 6 marca 2017 r. Trapistów angielskie opactwo Mount St Bernard, położone niedaleko Coalville, dołączyło do Międzynarodowego Stowarzyszenia Trapistów. W lipcu 2018 r. wprowadzono na rynek piwo ciemne Tynt Meadow Trappist Ale (dubbel).
17 września 2018 roku piwo otrzymało etykietę Authentic Trappist Products i stało się dwunastym oficjalnym piwem trapistów.
TYNT MEADOW ma kolor mahoniowy, z subtelnym ciepłym odcieniem czerwieni . W aromacie wyczuwalne są nuty gorzkiej czekolady, owoców i lukrecji. Piwo jest mocne, rozgrzewające, pozostawia na podniebieniu ciepły i wytrawny finisz. Piwo warzone jest z angielskiego jęczmienia i chmielu, przy użyciu angielskiej odmiany drożdży. Jest dwukrotnie fermentowane, przy czym pierwsza fermentacja odbywa się w zbiorniku, a druga w butelce.
Na koniec o nowym piwie trapistów z Rochefort! W 1920 roku, na długo przed wyprodukowaniem piw Rochefort 6, 8 i 10 w latach pięćdziesiątych, tamtejsi mnisi uwarzyli mocne jasne piwo co kontynuowali tylko przez kilka lat. Teraz, 100 lat później możemy wypróbować piwo inspirowane oryginalną recepturą!
ROCHEFORT TRIPEL EXTRA ma jasnozłotą barwę a w aromacie pełno cytrusów i nut korzennych. Jest mocne (8,1% alk.) a jednak orzeźwiające i zdradliwie pijalne.